KWB Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Na rynku polskim funkcjonuje od ponad 30 lat.

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów [PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.]

KWB Bełchatów jest nie tylko największą kopalnią odkrywkową w Polsce ale i jedną z największych w Europie. Na rynku polskim funkcjonuje od ponad 30 lat. Głównym przedmiotem działalności jest wydobycie i sprzedaż węgla brunatnego. Obecnie w KWB Bełchatów wydobywa się rocznie blisko 42 mln ton węgla, co stanowi ponad 50% krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego.
Ogrom przedsięwzięcia jakim była budowa KWB Bełchatów oraz zastosowanie oryginalnych i nowatorskich rozwiązań technicznych upoważniają do stwierdzenia, że realizacja budowy kopalni jak również jej aktualna eksploatacja jest szczytowym osiągnięciem myśli technicznej w europejskim górnictwie odkrywkowym.

W 2005 roku, na terenie kopalni BUDOKOP Sp. z o.o. zainstalował sondę AWID. Jest to jedyna taka sonda w Polsce. Sonda składa się z sześciu pneumatycznych poduszek umożliwiających wyznaczenie naprężeń pierwotnych w górotworze. Poza tym, od roku 2000 BUDOKOP prowadzi również instalację głębokich inklinometrów oraz pomiary inklinometryczne stateczności skarp odkrywki. Dotychczas zainstalowano łącznie ponad 3000 m inklinometrów w rejonie Bełchatów oraz ponad 2000 m w rejonie Szczerców.