Galeria Katowicka, powstała równolegle z modernizacją głównego dworca kolejowego w Katowicach oraz dworca autobusów miejskich, tworzą teraz jeden kompleks. W 2007 roku PKP podjęło decyzję o modernizacji dworca PKP w Katowicach i jego najbliższej okolicy. Inwestycja zakładała budowę dworca kolejowego w Katowicach, podziemnego dworca autobusowego, Galerii Katowickiej, budynku biurowego oraz przebudowę infrastruktury drogowej. Dodatkowo, celem przedsięwzięcia była także reorganizacja i uporządkowanie przestrzeni miejskiej w okolicy dworca. Generalnym wykonawcą inwestycji był Strabag Sp. z o.o. Otwarcie galerii miało miejsce we wrześniu 2013r.

Galeria Katowicja ma powierzchnię użytkową 52 000 m² i znalazło się w niej ostatecznie blisko 250 sklepów i punktów usługowych, multipleks oraz parking podziemny z 1 200 miejsc parkingowych. W galerii znajduję się także parking z 80 miejsc dla rowerów. Galeria posiada siedem kondygnacji: poziomy parkingowe -3 i -2, oraz poziomy handlowo-usługowe od -1 do +3.

Podczas budowy firma BUDOKOP Sp. z o.o. prowadziła monitoring stateczności ścian szczelinowych, a po zakończeniu budowy zainstalowała system pomiaru ciśnienia wody pod płytą fundamentową.