ESP Porąbka - Żar jest zlokalizowana w Międzybrodziu Bialskim, jedyna w Polsce elektrownia podziemna. Posiada system ASP założony przez firmę Budokop.

Elektrownia Szczytowo – Pompowa Porąbka – Żar [PGE Energia Odnawialna S.A.]

ESP Porąbka – Żar jest zlokalizowana w Międzybrodziu Bialskim. Jest elektrownią wysokospadowa o mocy 500 MW i spadzie 440 m. Co więcej jest to jest jedyna w kraju elektrownia podziemna. Elektrownia ta, jest klasyczną elektrownią szczytowo-pompową przeznaczoną do regulacji systemu energetycznego w czasie szczytów i zapadów obciążenia. O lokalizacji elektrowni zadecydowali projektanci ze względu na wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami. Wybrali oni to miejsce ponieważ chcieli zagospodarować kaskadę rzeki Soły.

Automatyczny System Pomiarowy (ASP) założyli  w komorze elektrowni w roku 1994 r. pracownicy firmy BUDOKOP. W roku 2008 właściciele placówki przeprowadzili remont geotechnicznej sieci pomiarowej ESP Porąbka-Żar. W kolejnych latach BUDOKOP prowadzi nadzór nad prawidłową eksploatacją ASP, wykonuje pomiary korwergencji oraz opracowuje dane z pomiarów ASP.